ГК «Нафтогаз України» звернулася до АМКУ щодо порушення умов чесної конкуренції

Новини 28 квітня 2021

Газопостачальна компанія «Нафтогаз України» звернулась до Антимонопольного комітету України (АМКУ) для захисту економічної конкуренції на ринку роздрібного постачання природного газу побутовим клієнтам.

ТОВ «Регіональна Газова Компанія» (РГК), що надає офіційний канал комунікації операторів ГРМ із клієнтами — електронні сервіси під брендом «104», — використало його для надсилання споживачам газу повідомлення рекламного характеру із закликом стати клієнтами постачальників, що працюють під торговою маркою «ТВІЙ ГАЗЗБУТ».

За нашими даними, побутові клієнти, які змінили постачальника після відкриття ринку газу, при відкритті своїх особистих кабінетів на сайті «104.ua» отримують автоматичні звернення із закликом: «Повертайтеся до ТВІЙ ГАЗЗБУТ». Текст повідомлення акцентує увагу на тому, що в такому випадку клієнти знову зможуть вирішувати всі газові питання через один особистий кабінет на «104.ua». Повідомлення містить пряме активне посилання (кнопку «Приєднатися»), яке направляє клієнта на ресурс, де можна приєднатись до постачальника бренду «ТВІЙ ГАЗЗБУТ».

Ми вважаємо, що РГК створила унікальні умови доступу до побутових клієнтів для окремих газзбутів через офіційну платформу для взаємодії клієнтів та операторів газорозподільних мереж (ГРМ) та відкрито просуває через неї послуги постачальників бренду «ТВІЙ ГАЗЗБУТ».

«Наша компанія чудово розуміє, що для клієнтів використання єдиного кабінету для вирішення всіх газових питань, зокрема і передачі показників лічильників, є найкомфортнішим рішенням. Тому ми зверталися до операторів ГРМ щодо можливості взаємоінтеграції наших інформаційних платформ. Проте жодної відповіді не отримали. Вважаємо, що умови, за яких лише обрані газзбути мають можливість доступу до платформи 104.ua, є дискримінацією не лише інших постачальників на ринку, але й їхніх побутових клієнтів. В Україні не бракує конкуренції на відкритому ринку газу, бракує чесності, і лише активна позиція держави допоможе захистити інтереси клієнтів», — наголосив директор ГК "Нафтогаз України" Максим Рабінович.

104.ua є загальною платформою для споживачів природного газу для забезпечення комунікації та вирішення питань з операторами ГРМ в Україні, і ця платформа не має альтернатив для споживачів газу в Україні.

Сайт і додаток під брендом «104» використовують для комунікації зі своїми клієнтами 20 операторів ГРМ: АТ «Вінницягаз», АТ «Волиньгаз», АТ «Дніпрогаз», АТ «Дніпропетровськгаз», АТ «Житомиргаз», АТ «Закарпатгаз», АТ «Запоріжгаз», АТ «Івано-Франківськгаз», АТ «Київоблгаз», АТ «Криворіжгаз», АТ «Львівгаз», АТ «Миколаївгаз», АТ «Рівнегаз», АТ «Сумигаз», АТ «Харківгаз», АТ «Тисменицягаз», АТ «Харківміськгаз», АТ «Хмельницькгаз», АТ «Чернівцігаз», АТ «Чернігівгаз».

Брендом «ТВІЙ ГАЗЗБУТ» користуються 16 газзбутів: ТОВ «ВІННИЦЯГАЗ ЗБУТ», «ВОЛИНЬГАЗ ЗБУТ», «ДНІПРОПЕТРОВСЬКГАЗ ЗБУТ», «ЖИТОМИРГАЗ ЗБУТ», «ЗАКАРПАТГАЗ ЗБУТ», «ЗАПОРІЖГАЗ ЗБУТ», «ІВАНО-ФРАНКІВСЬКГАЗ ЗБУТ», «КИЇВОБЛГАЗ ЗБУТ», «ЛЬВІВГАЗ ЗБУТ», «МИКОЛАЇВГАЗ ЗБУТ», «РІВНЕГАЗ ЗБУТ», «СУМИГАЗ ЗБУТ», «ХАРКІВГАЗ ЗБУТ», «ХМЕЛЬНИЦЬКГАЗ ЗБУТ», «ЧЕРНІВЦІГАЗ ЗБУТ», «ЧЕРНІГІВГАЗ ЗБУТ». За інформацією, що міститься в рішеннях АМКУ від 10.12.2019 №785-800 та від 24.12.2020 №810-р, оператори ГРМ (облгази) та 16 газзбутів входять до однієї корпоративної групи – Групи РГК.

Особистий кабінет на сайті «104.ua» та інші онлайн-рішення під брендом «104» (мобільний додаток, чат-бот) позиціонуються як офіційні канали взаємодії з облгазами, через які побутові споживачі, наприклад, можуть передавати покази лічильника. А тому спільне використання операторами ГРМ (облгазами) та постачальниками «ТВІЙ ГАЗЗБУТ» електронних рішень під брендом «104», на наш погляд, спотворює та обмежує конкуренцію на ринку постачання природного газу побутовим споживачам.

На нашу думку, така ситуація призводить до неконкурентної переваги постачальників «ТВІЙ ГАЗЗБУТ» через зв’язок з відповідними операторами ГРМ.

ГК «Нафтогаз України» вже не вперше звертається до АМКУ через вірогідні антиконкурентні дії на роздрібному ринку газу, а саме — вірогідно узгоджені дії низки газзбутів та операторів ГРМ, з метою впливу на клієнтів, які змінювали або мали намір змінити постачальника. Наприклад, незаконні донарахування із застосуванням «теплових коефіцієнтів» — коефіцієнтів приведення об`ємів природного газу до стандартних умов, погрози та відключення клієнтів від газопостачання та інше. Однак ці теми не отримали гідної уваги з боку АМКУ та профільного енергетичного регулятора. З цих причин, у березні 2021 року ГК «Нафтогаз України» також звернулася до Секретаріату Енергетичного Співтовариства із заявою про бездіяльність органів державної влади в частині захисту прав побутових споживачів на вільну та безперешкодну зміну постачальника.

Нагадаємо, за оцінкою НКРЕКП, у ІV кварталі 2020 року «близько 69% обсягів постачання природного газу населенню здійснювалось постачальниками, контрольні пакети акцій (часток, паїв) яких є власністю операторів ГРМ (об’єднаних під брендом «Регіональна газова компанія»)». У ІІІ кварталі 2020 року обсяги сягали близько 73%.

Поділитися в соцмережах:

Актуально

Новини 27 червня 2022

Тариф на газ для побутових клієнтів залишається незмінним

З 1 травня 2022 року до реєстру Газопостачальної компанії «Нафтогаз України» підключені 8,8 млн українських домогосподарств. Усі ці клієнти вже отримують газ відповідно до річного тарифного плану «Фіксований» з однією з найвигідніших цін на ринку — 7,96 грн/куб. м (з ПДВ, без вартості транспортування). Ціна актуальна та діє до 1 травня 2023 року.

Новини 24 червня 2022

​Нові клієнти можуть отримати роз’яснення ситуації у Оператора ГТС України

У ситуації, коли 17 постачальників під брендом «ТВІЙ ГАЗЗБУТ» (де передача показань відбувається через клієнтський простір 104.ua) та ТОВ «Одесагаз-Постачання» газу не змогли виконувати свої функції з 1 травня 2022 року, понад 8,8 млн українських домогосподарств були автоматично переведені до надійної газопостачальної компанії «Нафтогаз України». 

Закрити

  Закрити

  Letter

  Закрити

  Viber

  Перейдіть за посиланням для того, щоб встановити Viber на Ваш комп’ютер, або почати спілкування, якщо Viber вже встановлено.

  Відскануйте QR-код за допомогою мобільного телефону, щоб почати комунікацію у Public Accounts з мобільного

  Telegram

  Перейдіть за посиланням для того, щоб встановити Telegram на Ваш комп’ютер, або почати спілкування, якщо Telegram вже встановлено.

  Відскануйте QR-код за допомогою мобільного телефону, щоб почати комунікацію у аккаунті у Telegram з мобільного