Якими будуть тарифи на газ?

Робота ринку 24 квітня 2020

З 2015 року на газовому ринку України діє спецрежим постачання природного газу населенню (ПСО). Регулювання ринку призводить до того, що люди отримують газ з базовим рівнем сервісу (черги в центах обслуговування споживачів для вирішення будь яких питань, оплата платіжок через «вікна» в банках чи на пошті, отримання паперових довідок та подібні пережитки минулого) та за єдиним тарифом, який не завжди вигідний споживачу.

Проте у світі постачання природного газу вже на більш високому рівні, ніж в Україні. Наприклад, в європейських країнах для кожного споживача є можливість обрати тариф на постачання природного газу, рівень сервісу та варіанти обслуговування. В українців вона також скоро з’явиться, і для цього не потрібно буде прокладати додаткові газові труби.  

Що продаватимуть на газовому ринку?

У нас газ традиційно вважається товаром або ресурсом. Він потрапляє до всіх споживачів з однієї труби. Щоб закачати туди газ перевіряють його якість, а вже потім газ через розподільні мережі потрапляє до людей в домівки. Саме тому постачальники газу – а з населенням їх працює більше 50 – пропонують один й той самий газ.

Але, коли до продажу товару додаються певні умови – обсяги споживання, термін контракту, зрозуміле та прозоре ціноутворення, додаткові послуги тощо – тоді постачальна компанія може говорити про продаж газового продукту.

Як це працює за кордоном?

Для наших європейських сусідів продукти на ринку комунальних послуг – справа звична. Вартість тарифу на газ встановлюється в залежності від обсягів споживання, типу тарифу (сталого впродовж дії договору чи змінного щомісяця) тощо.

Також часто постачальники пропонують і газ, і електричну енергію. Є навіть компанії, які до цих послуг додають ще й водопостачання. Зазвичай при замовленні декількох послуг ціна ресурсів в тарифній пропозиції також знижується. Наприклад, в Німеччині постачальник пропонує річні тарифи з фіксованим щомісячним платежем. Наприкінці року відбувається звірка спожитих обсягів газу. Якщо клієнт використав більше за запланований річний обсяг – він доплачує різницю, якщо використав менше – отримує від постачальної компанії заощаджені кошти назад на свій рахунок.

До того ж, європейці можуть без особливих проблем змінювати постачальника комунальних послуг. Для цього людині достатньо подати відповідну заяву до нового постачальника (зазвичай онлайн) і почекати декілька днів, поки ця компанія не переведе клієнта до себе. Все відбувається за тим же принципом, що й вибір мобільного оператора. Достатньо просто подати заявку, обрати тариф та дочекатися поки оператор підтвердить перехід. В період зміни постачальника газу людина продовжує отримувати ресурс, і не відчуває жодних незручностей в побутовому плані.

Коли газові продукти можуть з’явитися в Україні?

Передумовами для того, щоб постачальні компанії могли створювати такі продукти стануть дві речі: відміна регулювання ринку (ПСО) та спрощення процедури зміни постачальника газу. Нові правила роботи ринку мають запрацювати вже скоро. Звичайно, Україні знадобиться час для того, щоб локальний ринок газу розвинувся до рівня європейських країн. Проте, якщо все складеться, то вже цього року люди зможуть обирати газопостачальну компанію, з якою їм буде комфортніше. А там і до впровадження газових продуктів недалеко!

Поділитися в соцмережах:

Актуально

Закрити

  Закрити

  Letter

  Закрити

  Viber

  Перейдіть за посиланням для того, щоб встановити Viber на Ваш комп’ютер, або почати спілкування, якщо Viber вже встановлено.

  Відскануйте QR-код за допомогою мобільного телефону, щоб почати комунікацію у Public Accounts з мобільного

  Telegram

  Перейдіть за посиланням для того, щоб встановити Telegram на Ваш комп’ютер, або почати спілкування, якщо Telegram вже встановлено.

  Відскануйте QR-код за допомогою мобільного телефону, щоб почати комунікацію у аккаунті у Telegram з мобільного