Ціни на газ: як вони формуються

Робота ринку 30 квітня 2020

Газ – такий самий товар, як яблука, м’ясо чи бензин. Тому основним чинником впливу на ціни є ринкова ситуація. Що це таке – читайте далі.

Від чого залежать ціни на газ?

Є базові принципи формування цін на будь-які товари та послуги. В країнах з ринковою економікою на ціни впливає баланс попиту та пропозиції. Це означає: коли споживання газу збільшується і з’являється дефіцит – цей ресурс дорожчає, коли знижується або відкриваються нові родовища/збільшується добича – дешевшає.

На ціни також впливають й обсяги запасів газу в підземних сховищах і вартість газу у період закачування. Наприклад, взимку в українських та європейських ПСГ накопичилось суттєво більше газу, ніж минулої зими. Так склалося, бо не було зрозуміло, чи продовжиться транзит газу з РФ територією України з 2020 року.

Чому ціни на газ в Україні прив’язані до європейських?

У зимовий період на українському ринку ми маємо дефіцит газу, бо власного газу в Україні поки що недостатньо. Залежність від імпорту зумовлює прийняття умов ціноутворення європейскього ринку. Для орієнтиру уряд зобов’язав обрати найбільший в Європі газовий хаб – TTF.

Чому газ власного видобутку не може коштувати 1 грн?

Якщо видобувні компанії продаватимуть газ у збиток, потрібно буде компенсувати витрати на його видобуток та шукати чималі кошти на розвиток нових родовищ. Газ  - не вода в колодязі, не достатньо просто вирити яму та отримати ресурс. Пошуки та буріння нових свердловин потребують часу та коштів. Якщо ціни на газ будуть необґрунтовано низькими, то для розробки нових родовищ потрібно буде десь брати кошти. Раніше занижені ціни на газ компенсувалися з держбюджету. Наприклад, у 2010-2014 роках чисті витрати державного бюджету на Нафтогаз склали приблизно $600 млн.

З чого складається ціна на газ для потреб населення?

НАК «Нафтогаз України» купує газ для потреб людей, потім на умовах постоплати (кошти сплачуються після поставки) продає цей ресурс газопостачальним компаніям. Також газопостачальні компанії розраховуються з Оператором ГТС за те, що газ дійшов до розподільних труб по великій магістральній трубі (послуги транспортування). Облгази (вони опікуються газорозподільними трубами) забезпечують доставку газу споживачу.

Тож до ціни газу (як ресурсу), додається вартість транспортування (магістральними трубами), націнка постачальника за його роботу, вартість доставки (або ж розподілу газу). Зараз фіксована націнка постачальника складає 2,5%, для порівняння в європейських країнах вона зазвичай вище 30%. До цих послуг так само, як і до будь-яких інших в Україні, додається податок на додану вартість (ПДВ).

Чи може ціна на газ знизитися?

Конкурентний ринок газу без держрегулювання, але з контролем дотримання законодавства, дозволить постачальним компаніям пропонувати людям газ на більш вигідних умовах. Досягти цього збутові компанії зможуть не за рахунок штучного зниження цін, а за рахунок зміни підходів до закупівлі газу для клієнтів. Конкурентний ринок передбачає, що будуть різні тарифні пропозиції: в певних ціна буде вищою, в певних – нижчою. Але головне, що клієнт постачальної компанії матиме вибір. А якщо в іншого постачальника пропозиції чи сервіс будуть кращі – то споживач легко зможе перейти до нього. До того ж, зміна постачальника не означає заміну труб.

Ще раз нагадаємо, що постачальник закуповує газ для клієнта, а от доставкою займається облгаз. Тому, наприклад, сусідам на одному поверсі газ можуть продавати різні газзбути, але доставку забезпечуватиме один регіональний облгаз.

Поділитися в соцмережах:

Актуально

Новини 07 грудня 2022

Акція від Portmone для клієнтів ГК «Нафтогаз України»: сплачуйте рахунок і вигравайте дві тисячі кубометрів газу*

Сервіс онлайн платежів Portmone оголошує розіграш серед клієнтів Газопостачальної компанії «Нафтогаз України». Переможці акції зможуть виграти від 100 до 2000 кубометрів газу*. Розповідаємо деталі та умови участі.

Новини 23 листопада 2022

ГК «Нафтогаз України» збільшує перелік послуг у відділеннях Нової пошти

Відтепер клієнти Газопостачальної компанії  «Нафтогаз України» можуть у відділеннях Нової пошти отримати акт звірки, рахунок на оплату заборгованості та сформувати довідку про відсутність заборгованості. 

Новини 01 листопада 2022

Повертаємо 100 грн за оплату газу з платіжною системою EasyPay

З 1 по 30 листопада 2022 Газопостачальна компанія «Нафтогаз України» спільно з соціально-важливою платіжною системою EasyPay розігрують 100 грн для усіх клієнтів, які оплатять рахунок за спожитий газ.

Закрити

  Закрити

  Letter

  Закрити

  Viber

  Перейдіть за посиланням для того, щоб встановити Viber на Ваш комп’ютер, або почати спілкування, якщо Viber вже встановлено.

  Відскануйте QR-код за допомогою мобільного телефону, щоб почати комунікацію у Public Accounts з мобільного

  Telegram

  Перейдіть за посиланням для того, щоб встановити Telegram на Ваш комп’ютер, або почати спілкування, якщо Telegram вже встановлено.

  Відскануйте QR-код за допомогою мобільного телефону, щоб почати комунікацію у аккаунті у Telegram з мобільного